Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém z kostela Sv. Františka z Assisi (Chodov)

Praha 11, Chodov, Na Sádce

WWW: www.kcmt.cz
metro trasa C - zastávka OPATOV, odtud pěšky cca 7 minut. Lze popojet BUS 213,136,125,165 - stanice Litochlebské náměstí.

Po vzniku tzv. velké Prahy v roce 1922 vyrostl v jejích hranicích Spořilov a v něm nový kostel tehdy blahoslavené Anežky České. Ten byl vysvěcen 27.října 1935. Příkladem Spořilovských se inspirovali i obyvatelé Chodova a začali usilovat o stavbu vlastního kostela. Dne 31.března 1934 podal odborový rada Dr. Augustin Sochr žádost o registraci stanov nově vzniklého Spolku pro postavení katolického chrámu Páně v Chodově. Ty byly schváleny Zemským úřadem v Praze výnosem ze dne 17. dubna 1936. Podle nich bylo jeho účelem "vystavěti na Chodově katolický chrám Páně a farní budovu, opatřovati je potřebnými pře d m ěty a pěstovati duchovní katolický život.
Podle sběrací listiny z roku 1936 se prvním dárcem stala Kateřina Žáková z Chodova č.53, která věnovala částku 5 000 Kč. Jako vhodné místo pro stavbu kostela byla vybrána hospodářská budova (9,10 x 17 m) pana Josefa Birnbauma, řezníka a obchodníka v Chodově č.103, která původně sloužila jako porážka. Podle trhové smlouvy ze dne 26. června 1936 byla zakoupena i s přilehlými parcelami o celkové výměře 533 m2 za cenu 37 500 Kč. Na její zakoupení zapůjčilo 30 000 korun arcibiskupství.
Pro realizaci byl vybrán stavitel Vojtěch Pospíšil, který o dva roky dříve provedl také stavbu kostela na Spořilově. Ten vypracoval projekt adaptace původního objektu včetně rozpočtu, který předložil 15.března 1937. Stavební povolení vydal Obecní úřad v Chodově dne 30.června. Smlouva o dílo byla uzavřena 27.července a se stavbou se započalo počátkem srpna 1937. Předpokládaná cena byla 106 717, 40 Kč.
V průběhu stavby došlo v Praze ke stávce stavebních dělníků. Ta skončila dohodou mezi dělníky a staviteli o zvýšení mezd o 12 %. To se dotklo také stavby kostela v Chodově. Náklady na stavbu v jejím průběhu vzrostly o více než 40 tisíc korun. Celkové náklady (pozemek i stavba) na vybudování chodovského kostela si tedy vyžádaly dohromady 185 000 korun. Přesto se je podařilo v neuvěřitelně krátké době, převážně z darů místních farníků, uhradit, takže podle závěrky k 31. prosinci 1940 měl Spolek závazek u Občanské záložny v Praze – Spořilově už pouze 8 300 korun a za lakování lavic a úpravu chodníků nesplacenou fakturu na 1 440 korun. V červnu 1941 byla splacena poslední pohledávka a kostel byl zcela bez dluhů.
V květnu 1938 byla konzistoř požádána o vysvěcení nového kostela. To vykonal v neděli 4.září 1938 pražský arcibiskup kardinál Karel Kašpar, který také daroval na stavbu prostého kostelíku největší částku 50 000 Kč.

(Martin Flosman, Fchodoviny)

Kostel na Chodově byl postaven na místě původní hospodářské budovy. Autorem projektu přestavby je Vojtěch Pospíšil, který o dva roky dříve provedl také stavbu kostela na Spořilově. Akce probíhala v ekonomicky obtížné době mezi hospodářskou krizí a světovou válkou, proto se maximálně setřilo.
Stavbu se podařilo zrealizovat díky mnoha štědrým dárcům, především z řad farníků. Na původní kamenné zdivo byla napojena železobetonová konstrukce nesoucí strop. Devět párů oken tvořících výplně mezi jednotlivými pilíři nese votivní tabulky se jmény dárců. Kostel vysvětil 4.září 1938 pražský arcibiskup kardinál Karel Kašpar. Patronem kostela je sv. František z Assisi.
V šesesátých letech hrozilo zbourání kostela v souvislosti s plány na výstavbu Jižního Města. Modlitbami věřících a odvahou mladého kněze byl kostel zachráněn a komunikace Türkova, která na něj původně směřovala, byla odkloněna.

Betlém
Malý kostelík a početná farnost charakterizují společenství křesťanůšti. Betlém z tohoto chrámu je drobnější dílo, zhotovené zkušeným řezbářem. Detaily jednotlivých postav jsou věrné a anatomicky správně zobrazené. Betlém má barevnou polychromii, která projasňuje scénu příběhu o narození Krista. Autorství jeslí je neznámé, na rozšíření se podílel všestranný výtvarník, chodovský farník, Jiří Konvička a řezbář pan Chochola, asi jeden z rodu Chocholů, pocházejících z Příbramska. Všichni se živili řezbářstvím, sídlo dílny měli posléze v Praze.
Malý betlém v rohu chodovského kostelíka, každoročně uvítá narozeného Krista. Najdete tu vše, co do Betléma patří.

www.krestanskevanoce



Kostel sv.Františka Interiér kostela Betlém
Kostel sv.Františka Interiér kostela Betlém

sv.František Hlavní oltář Svatá rodina
sv.František Hlavní oltář Svatá rodina


© 2019 Vladimír Plecháč, GComp